Studie Zdravý domov byla vypracována v roce 2020 ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem, laboratoří Centra zdraví a životního prostředí.
Studie Zdravý domov byla vypracována v roce 2020 ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem, laboratoří Centra zdraví a životního prostředí.
Výsledky studie se opírají o měření kvality vnitřního prostředí v rodinném referenčním domě, který je postaven z cihelných materiálů. Jedná se o měření organických látek ve 3 fázích stavby a kontinuální měření mikroklima domu.
Zdravé vnitřní prostředí je jedním z hlavních benefitů domů, které jsou postaveny z tradičních přírodních materiálů. Jedním z nejosvědčenějších je bezesporu pálená hlína. Cihla, kterou naši předkové využívali po téměř 3000 let, prošla v posledních letech velkým technologickým vývojem. Transformovala se do moderního stavebního materiálu, který si zachovává svůj přírodní původ, trvanlivost a vynikající tepelněizolační vlastnosti. Vzájemné působení těchto vlastností zaručuje, že bydlení v cihelném domě splňuje vysoký komfort vnitřního prostředí a je zdravé.
Ve vnitřním prostředí trávíme více než 20 hodin denně (dům/byt, práce, dopravní prostředky, nákupní centra, školy). Z toho ve vlastním domě běžně 10 až 12 hodin denně. Trendem dnešní doby se stává práce z domova. Tím se pobyt doma výrazně prodlužuje. Především z těchto důvodů bychom měli co nejvíce myslet právě na místo, kde žijeme.
Pro studii byl využit jednopodlažní zděný rodinný dům nacházející jihozápadně od města Skalice u České Lípy (okres Česká Lípa, Liberecký kraj).
Obvodové stěny domku, typu bungalov, jsou postaveny z keramických cihel tloušťky 38 cm plněných minerální vatou s názvem Porotherm 38 T Profi. Jedná se o jednovrstvé zdivo, což znamená využití pouze tepelněizolačních cihel bez potřeby instalace kontaktního zateplovacího systému (ETICS). Pro vnitřní nosné zdivo jsou použity cihly Porotherm Profi tloušťky 24 cm. Pro vnitřní příčky se použily cihly Porotherm 14 Profi a Porotherm 11,5 Profi. Střecha je pokryta pálenou střešní krytinou Tondach Stodo 12 v engobě černé barvy, a to včetně systémových doplňků Tondach.
• Obvodové zdivo Porotherm 38 T Profi
• Vnitřní nosné zdivo Porotherm 24 Profi
• Vnitřní příčky Porotherm 14 Profi, Porotherm 11,5 Profi
• Stropní stavebnicový systém Porotherm TL. 250 mm s tepelnou izolací
• Střecha nezateplená + keramické tašky Tondach Stodo 12 Engoba černá
glazura, vč. systémových doplňků Tondach
Měření samotné se sestává ze dvou částí - měření mikroklima a organických látek.
Mikroklima nebo-li vnitřní prostředí domu bylo sledováno kontinuálně po dobu 6 měsíců za pomoci senzorů ve 4 místnostech. Lze jej chápat především jako tepelnou pohodu a intenzitu vlhkosti ve vnitřním prostředí. Nedílnou součástí mikroklima je také CO2 a prašnost.
Sledovanými látkami jsou: teplota a relativní vlhkost vnitřního prostředí, oxid uhličitý (CO2) a prašnost.
Sledovány byly také hodnoty organických látek, které se ve vnitřním prostředí mohou potenciálně uvolňovat z použitých stavebních materiálů a zařízení domu. Studie se také zaměřila na látky, které by v případě překročení norem mohly mít negativní vliv na zdraví obyvatel domu.
Sledovanými látkami jsou: toluen, xyleny, aceton, formaldehyd, limonen, caren, hexanal, uhlovodíky C6–C10, tetradekan a acetaldehyd.
Cílem měření bylo zjistit, jak se mění úroveň koncentrací těkavých organických látek v ovzduší novostavby v období od dokončení stavby přes období instalace nového vybavení domu a nastěhování majitelů, po běžný režim užívání domu.
Z pohledu měření vnímáme 3 fáze životního cyklu domu a rodiny:
Pro zdravé prostředí v interiéru je nejdůležitější dodržet těchto pět faktorů:Pro zdravé prostředí v interiéru je nejdůležitější dodržet těchto pět faktorů:
Proto se po dobu 6 měsíců – od února do srpna – v rámci studie Zdravé bydlení v cihelném domě sledovaly a porovnávaly v několika místnostech teplota a vlhkost vzduchu, oxid uhličitý a prašnost. Volbou stavebního materiálu lze ovlivnit všech pět výše uvedených bodů.
Podrobnější informace o mikroklima domu se dozvíte ve studii či v letáku Zdravý domov. Ke stažení zde.
Zvýšené koncentrace organických látek (toluen, xyleny, aceton, formaldehyd atd., které se mohou uvolňovat z vybavení či stavby) jsou často popisovány jako jeden z důvodů vzniku syndromu nemocných budov. O to zajímavější jsou zjištění Státního zdravotního ústavu.
Vědci měřením vzorového domu zjistili výrazně nižší koncentrace potenciálně nebezpečných látek, než jsou doporučené hodnoty, a tudíž nebudou negativně působit na lidské zdraví. Měření potvrdilo, že po 3 měsících od nastěhování je dům čistý/odvětraný a bez organického znečištění.
Aby bylo měření organických látek komplexní, podrobili jsme důkladnému prozkoušení i pojiva Porotherm – tenkovrstvou maltu Profi a zdicí pěnu Porotherm Dryfix.
Měření v laboratoři Státního zdravotního ústavu potvrdilo nejenom nezávadnost, ale i hodnoty, které jsou hluboko pod stanovenými požadavky.
Více informací o měření se dozvíte v letáku Zdravý domov. Ke stažení zde.
Stáhněte si kompletní dokument v pdf